22

Şub
  • Bahçe Tasarımı

Bahçeniz için pergola

  • by Bahçeni Tasarla

Veranda alanınızı bir pergola veya çardak kullanarak daha kullanışlı ve estetik bir hale getirin.

Bahçenizde bir bank veya piknik masasından daha fazlası için ayırabileceğiniz bir alanınız varsa, bahçe tasarımınızın merkez noktası olabilecek bir pergola veya çardak inşa etmeyi düşünebilirsiniz. İyi inşa edilmiş bir pergola veya çardak, gölge ve mahremiyet sağlamanın yanı sıra yağmur, kar, güneş gibi dış unsurlardan koruma sağlayacaktır. Bu yapılardan birini bahçenize eklemeyi düşünüyorsanız ancak nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, işte bazı ipuçları:

Bahçe tasarımınızın odak noktası olacak bir yapı oluşturun

Bahçenizde odak noktası oluşturmak ve evinize değer katmak için pergola veya çardak oldukça iyi bir fikirdir. Pergola, asmaları ve diğer bitkileri destekleyen bir açık hava yapısıdır, çardak ise aile ve arkadaşlarınızla rahatlayabileceğiniz veya misafirlerinizi ağırlayabileceğiniz kapalı bir alandır. Her ikisi de ahşap veya metal kirişlerden yapılmıştır, ancak bir çardak duvarları ahşap çıtalar yerine cam panellerden de yapılabilir.

Pergolalar geleneksel olarak kapı girişlerinde çardak olarak kullanılır ve yüzyıllar önce ilk inşa edildiklerinde genellikle asmalarla süslenirlerdi. Bugünün tasarımları eski tasarımlardan çok daha süslü ve günümüzde insanlar onları bahçelerinde odak noktası olarak kullanıyor çünkü sıcak yaz günlerinde gölge sağlıyorlar, parti ve düğün gibi diğer etkinlikler sırasında konukları eğlendirmek için üstü kapalı alanlar yaratıyorlar.

bahçe mobilya bahçe mobilyası bahçe mobilyaları rattan sandalye bahçe sandalyeleri bahce mobilyasi

Hangi amaçla kullanacağınızı düşünün

Ne tür bir veranda alanı istediğinizi düşünürken, pergola veya çardağı hangi amaçla kullanacağınızı düşünün. İşten sonra oturup dinlenebileceğiniz bir yer mi? Ya da hafta sonları gelen arkadaşlarınızı yiyecek ve içeceklerle eğlendirmek mi istiyorsunuz?

Veranda alanınızda bitki yetiştirmeyi de düşünebilirsiniz. Bir pergola veya çardak begonvil, üzüm, hanımeli, sarmaşık gibi sarılıcı ve sürünücü bitkileri yetiştirmek için ideal bir ortam sağlar.

Boya yaparken çardağınızı veya pergolanızı korumayı unutmayın.

• Bir çardak veya pergolayı boyarken, etrafındaki alanı korumak önemlidir. Bunu bir muşamba ile kaplayarak kolayca yapabilirsiniz.

• Sprey boya (veya başka türde bir boya) kullanıyorsanız, kendinizi boyadaki herhangi bir kimyasaldan korumak için uygun bir maske kullandığınızdan ve eldiven taktığınızdan emin olun.

• Son boya katınızı bir rulo yapıyorsanız, yapınızın altında kalan bitki veya otların üzerini örtün, böylece etrafa sıçrayacak olan leke damlalarıyla lekelenmezler.

• Poliüretan vernik gibi cilaları fırçalarken, bir kerede çok fazla fırçalamamaya dikkat edin. Aynı anda çok fazla miktarda malzeme uygulanırsa her katın kuruması daha uzun sürer.

Pergola veya çardağınıza bir tarz eklemek için renk kullanın

• Pergola veya çardağınıza bir tarz eklemek için renk kullanın.

• Evinize ve mobilyalarınıza uygun bir renk seçin.

• Manzaraya uyan bir renk seçin.

• Bahçenizdeki her şeye uyan bir şey istiyorsanız, beyaz veya gri gibi nötr bir renk seçin.

Destek ve dayanıklılık sağlayacak kadar düzgün ve sağlam üretildiklerinden emin olun.

Ardından, yapının ağır kar yükleri, rüzgar gibi doğal etmenlerden etkilenmeyeceğinden emin olmak için bir profesyonele danışabilirsiniz. Bu profesyonel kişi bu yapının eviniz ve aileniz için güvenli olup olmadığını size söyleyecektir.

İyi inşa edilmiş bir pergola veya çardak, bahçeniz için mükemmel bir fikir olabilir.

İyi inşa edilmiş bir pergola veya çardak, bahçenize katabileceğiniz mükemmel bir fikir olabilir. Ancak inşasına başlamadan önce bir plan yapmak ve açık alanınızdan ne istediğinizi düşünmek önemlidir.

• Yeni yapınızın amacını düşünün: Misafir ağırlamak için mi kullanılacak? Güneşte dinlenmek için mi? Arkadaşlarla anın tadını çıkarmak için mi? Eğer öyleyse, çocukların altında saklambaç oynayabilecekleri bir yer olmaktansa daha fazla alana ihtiyaç duyulabilir.

• Malzemeleri akıllıca seçin: Ahşap uygun şekilde işlenirse onlarca yıl dayanabilir, ancak metal yağmur suyundan korunmasız bırakılırsa zamanla paslanır (bu nedenle birçok metal çatı ve diğer yapı malzemelerine antipas uygulaması veya galvaniz işlemi uygulanır ve boyanır). Her yıl farklı mevsimlerde düzenli olarak kullanırken her şeyin mümkün olduğunca rahat olması için ayarlanabilir aydınlatma veya dahili saklama bölmeleri gibi diğer özellikleri de düşünebilirsiniz.

Umarız bu makale, bahçenize pergola veya çardak yapmanın önemini ve püf noktalarını anlamanıza yardımcı olmuştur. Bu tür yapılar sadece dış mekanınıza bir tarz ve estetik görüntü katabilecek güzel yapılar değil, aynı zamanda sıcak yaz günlerinde bile sıcaktan kaçabileceğiniz, aile eve arkadaşlarınızla harika vakit geçirebileceğiniz özel alanlardır.